Home Blog News Ultra Music Festival 2013 Phase 2 Lineup Is Massive

Ultra Music Festival 2013 Phase 2 Lineup Is Massive

0

This is serious breaking news. Most music festivals put together a few good DJ’s or artists that you want to see. However, in the most bold move we have ever seen, Ultra Music Festival just released the atomic bomb of lineups with every artist being the highest quality. This is the type of lineup that is soo massive it could take you at least twenty minutes to read through all the DJs and artists.

So without any further hesitation, the UMF 2013 Phase 2 lineup is below!

Friday Ultra Music Festival Lineup – Weekend 1

Main Stage
Sweedish House Mafia, Afrojack, Fedde Le Grand, Nicky Romero, Cazette, Helena

Mega Structure
Fatboy Slim, Carl Cox, John Digweed, Jamie Jones, Cassy

Live Stage
Infected Mushroom, Crystal Castles, Boys Noize Live, Modestep, Araabmuzik, Goldfish Live

Ultra Worldwide
Paul Van Dyk, ATB, Dash Berlin, Ferry Corsten, Markus Schulz, Tritonal, Norin & Rad

Mixmag Bayfront Stage
Dubfire, Carlo Lio, Shaded, Josh Wink, Yousef, Elio Riso, Jon Rundell

Eco Village
Krafty Kuts, Plump Djs, Baby Anne, DJ Icey, Proxxy & Lantern, Brazen, Spacemen Live

Saturday Ultra Music Festival Lineup – Weekend 1

Main Stage
Deadmau5, Kaskade, Knife Party, Hardwell, Porter Robinson, Madeon, Flux Pavilion Vs. Doctor P, Borgore, Miss Nine

Mega Structure – Carl cox
Richie Hawtin, Carl Cox, Loco Dice, Nicole Moudaber, Uto Karem

Live Stage
Faithless DJ/Live Pa Set, Pretty Lights, Yeasayer, Thievery Corporation, Matt & Kim, Disclosure, Azari & III, Icona Pop, Afrobeta

Ultra Worldwide
Benny Benassi, Martin Solvieg, Ladiback Luke, Dirty South, Sander Van Doorn, Chuckie, Bingo Players, Nervo, Sunnery James & Ryan Marciano, Project 46, Walden, Camilo Franco

UMF Radio
Alvin Risk, Jack Beats, The M Machine, Birdy Nam Nam, Koan Sound, Seven Lions, Alex Metric, Nick Thayer, Kill Paris, Blood Diamond

Eco Village
Kyris, Wally Lopez, Jason Danie, Rod B. & Re Dupre, Overdose, Kinesis, Roman Nicolai, Hil Huerta, Cosmo, Thomas Tuner, Scien, Profesor Genius Brains

Sunday Ultra Music Festival Lineup – Weekend 1

Main Stage
Armin Van Buueren, Above & Beyond, Bassnectar, Zedd, Steve Aoki, Wolfgang Gartner, Tommy Trash, Otto Knows, Deniz Koyu

Mega Structure – Ultra Ibiza & Space Ibiza
David Guetta, Tiesto, Avicii, Calvin Harris, Eric Prydz, Alesso, Thomas Gold, Danny Avila, Alvaro

Live Stage
Bookashade Live, The Weekend, Snoop Dogg, Major Lazer, Azealia Banks, Krewella, Rudimental, Space Ghost Purp

Ultra Worldside – Ultra Chile
Zeds Dead, Sub Focus, Rusko, Dillon Francis, Dog Blood, Flosstradamus, 12th Planet, Adventure Club, French Fires, Samo Sound Boy

Bayfront Stage – Surface
Claud Vonstroke, Maceo Plex, Maya Jane Coles, Magda, Art Department, Guy Gerber, Totally Enormous Extend Dinosaurs Dj Set, Wolf + Lamb Vs. Soul Clap, Dusky

Eco Village
Wyzzard, Kcis, Phunk Investigation, Soundsex, Nate Campbell, Dj IDeal, Miss Melera, Yolanda Be Cool, Los De La Vega, Bass Control, Ariel, VAlarezo, Proto

Friday Ultra Music Festival Lineup – Weekend 2

Main Stage
Tiesto, Avicii, Eric Prydz, Martin Solveig, Erick Morillo, R3hab

Mega Strucutre – Carl Cox & Friends Arena
Luciano, Carl Cox, Adam Beyer, Umek, Yousef

Live Stage
Bloody Beetroots Live, Boys Noize Live, Sleigh Bells, Bookashade Live, Matt & Kim, Capital Cities

Ultra Worldwide – Ultra Brasil
Afrojack, Kaskade, Fedde Le Grand, Nicky Romero, Cazette, Deniz Koyu

Bayfront Stage
Kevin Saunderson, Carl Craig, Nina Kravitz, Stacey Pullen, Audiofly, Radio Slave, Paul Woolford

UMF Radio – Jacked
Quintino, Sidney Samson, Bobby Burns, Shermanology, Leroy Styles, Nick Van De Wall, Bassjackers, Gregor Salto

ECO Village
Stanton Warriors, Krafty Kuts, Plump DJs, Baby Anne, DJ Icey, Proxx & Lantern, Trip Theory

Saturday Ultra Music Festival Lineup – Weekend 2

Main Stage
Deadmau5, David Guetta, Calvin Harris, Fatboy Slim, Benny Benassi, Laidback Luke, Chuckie, Cedric Gervais, Adrian Lux, Kykris

Mega Structure – Carl Cox & Friends arena
Sven Vath, Carl Cox, Richie Hawtin, Loco Dice, Magda, Just Be

Live Stage
Hot Chip, Faithless DJ/Live PA Set, Yeasayer, Thievery Corporation, Disclosure, Azari & III, Icona Pop, Robert Delong, Miss Nine

Ultra Worldwide – Dropzone
Borgore, Bassnectar, Flux Pavilion Vs. Doctor P., Sub Focus, Zeds Dead, Rusko, Andy C, Kill The Noise, 12th Planet, Datsik, Adventure Club, Delta Heavy

Bayfront Stage
Tini + Guti, Robert Dietz, Tiga, Sucba, Steve Lawler, George Fitzgerald, Nic Fanculli B2B with Joris Voorn, David Squillace, Martin Buttrich, Anna Lunoe, Remo

UMF Radio
Dillon Francis, Flosstradamus, Baauer, Mimosa, Nadastrom, Uz, Bro Safari, DJ Craze, Green Latern, Carnage, Gladiator

ECO Vilalge
Makj, Nari & Milani, Thomas Penton, Beltek, PHNTM, Marco Bailey, Christian Smith, Lance Blase & Gabriel Ben, Pedro M, SpinnZinn, Sandrac Hunter, DJ Koss, Luca Fromusa

Sunday Ultra Music Festival Lineup – Weekend 2

Main Stage
Sweedish House Mafia, Alesso, Dirty South, Sander Van Doorn, Bingo Players, Thomas Gold, Sunnery James & Ryan Marciano, Nervo, Sultan & Ned Shepard, Danny Avila

Mega Structure – ASOT 600
Paul Van Dyk, Ferry Corsten, Armin Van Buuren, Above & Beyond, Markus Schulz, Dash Berlin, ATB, Cosmic Gate, W&W, Tritonal

Live Stage
Crystal Castles, Pretty Lights, Snoop Dogg, Major Lazer, Azelia Banks, Modestep, DJ Fresh Live, Krewella, Two Bears, Afrobeta

Ultra Worldwide – Ultra Korea
Wolfgang Gartner, Tommy Trash, Knife Party, Hardwell, Steve Aoki, Porter Robinson, Zedd, Style Of Eye, Clockwork, DJ Koo, Big Bad Noise

Bayfront Stage – Surface
Seth Troxler, Art Department, Damian Lazarus, Lee Foss, Sub-an, Miguel Campbell, Justin Martin, Danny Daze, Droog, Franchesca Lombardo

ECO Village
Metaphysical, Kryoman The Robot, Aleksus Sanchez, Nate Campbell, Jimmie Page, Christopher James, Dabura, Shwann, Andrew Parsons, Noomi Ra, Richard Fraioli, Bishope Magnetic, Quentin Mosimann, Takshak

therapy_life_umf_phase2